عنوان: حضور فعال پرسنل آبفای یزد در اولین همایش مدیریت مصرف و هدررفت آب
تشریح:

دو مقاله پژوهشی با عنوان های« اثرات نصب شیرالکترونیکی و سایه بان کولر در مصرف آب » و « مدیریت فشار در شبکه توزیع روش کارآمد در جهت کاهش هدررفت واقعی » توسط همکاران آبفای یزد تدوین و در اولین همایش مدیریت مصرف و هدررفت آب ارائه شد .

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان یزد : این مقاله ها توسط سیاوش پاکدل مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت و عاطفه صحتی کارشناس مدیریت مصرف تهیه و تدوین شده است و پس از پذیرش  ، این مقالات در همایش ارائه گردیدند.

در این همایش که با حضور قائم مقام وزارت نیرو و مدیر عامل و معاون بهره برداری شرکت مهندسی آبفا ی کشور برگزار شد ، مدیر کل مدیریت مصرف ،خدمات مشترکین و کاهش آب به حساب نیامده شرکت مهندسی ،شرکت  آبفای شهری استان یزد را به عنوان یکی از شرکت های برتر در زمینه کاهش آب بدون درآمد معرفی نمود .

بیش از ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که در نهایت پس از بررسی کمیته علمی ۳۶ مقاله برای سخنرانی و ۱۲۰ مقاله نیز در قالب پوستری برای حضور در همایش پذیرفته شد. 

اولین همایش ملی مدیریت مصرف و هدر رفت آب با همکاری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و دانشگاه شهید بهشتی در محل پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور برگزار شد.

فایل: abfayazd_4ce91e_1514452658.gif

 


عنوان: بازدید دانشجویان بهداشت محیط از شرکت آبفای یزد
تشریح:

دانشجویان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی یزد  با هدف آشنایی با فعالیت های شرکت آبفا و مفاهیم کاربردی آب ، از این شرکت بازدید نمودند .

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان یزد :  مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت در این بازدید ، ضمن ارائه ی مطالب در خصوص منابع آب شامل چاه ها ، مخازن ،خطوط انتقال ، شبکه توزیع و مدیریت شبکه ، مفاهیم آب بدون درآمد شامل هدررفت ظاهری  و واقعی و مصارف مجاز بدون درآمد را برای دانشجویان تشریح نمود .

سیاوش پاکدل  هم چنین تجارب به دست آمده شرکت در زمینه کاهش آب بدون درآمد را شرح و لزوم مدیریت مصرف و راه های صرفه جویی در مصرف آب را  بیان کرد .

رییس گروه نگهداری و تعمیرات شرکت نیز در این بازدید ، ضمن ارایه ی اطلاعات پایه آب و فاضلاب ، فرآیند تامین ، استحصال ، انتقال ، پمپاژ  و ذخیره و توزیع آب را تشریح نمود.

 مخلصی مفاهیم مرتبط با حوزه کاری معاونت بهره برداری در زمینه های راهبری، اپراتوری، نگهداری و تعمیرات، تولید و توزیع را بیان کرد و به تشریح روند برنامه ریزی و استقرار سیستم نگهداری و تعمیرات در تاسیسات آب با ارایه کامل فعالیت های اجرایی صورت گرفته در شرکت آب و فاضلاب یزد پرداخت.

وی هم چنین موضوع های مرتبط با فعالیت های عملیاتی بهره برداری، نگهداری، اکیپ های امداد و تعمیرات در تاسیسات و شبکه توزیع آب را تشریح کرد  .

در بخش سوم این بازید بیرجندی رییس گروه انرژی و سامانه های کنترل ،  اهمیت به کارگیری سیستم‌های تله‌متری و کنترل از راه دور (اسکادا) در بهبود بهره‌برداری از تأسیسات آب و فاضلاب ، افزایش راندمان کمی و کیفی تاسیسات بخش آب و فاضلاب و هم چنین مزایای استفاده از سامانه های اسکادا و تله متری در شبکه های آبرسانی با بهره گیری از یک سامانه ی کنترلی شامل سخت افزار و نرم افزار با قابلیت اعتماد و دقت بالا بر تمام فرآیندهای تولید، انتقال، ذخیره سازی و توزیع آب مطالبی را ارائه نمود .

 در پایان دانشجویان از مرکز پایش و راهبری آب استان بازدید نمودند .

فایل: abfayazd_0d99b1_1513587488.png

 


عنوان: نصب 10 عدد شیر گلوب در خروجی مخازن شهرستان های استان یزد
تشریح:

مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت آبفا از نصب 10 عدد شیر گلوب در خروجی مخازن شهر های مهریز (2عدد)، تفت(4 عدد) ، ابرکوه(2عدد) و بافق(2 عدد) خبر داد .

سیاوش پاکدل با اشاره به این که وجود نشت در شبکه های توزیع آب شهری غیرقابل اجتناب است اظهار داشت : امروزه کاهش نشت با استفاده از مدیریت پارامترهای هیدرولیکی از قبیل کاهش فشار یا دبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

پاکدل خاطرنشان کرد : با استفاده از این نوع شیرآلات که قابلیت تنظیم 0 تا  100 به صورت اتوماتیک و برنامه ریزی شده را دارند کنترل دبی شبانه امکان پذیر شده و در شب ها با کاهش دبی خروجی مخازن فشار دینامیک شبکه کاهش و در نتیجه از نشت نیز به نحو قابل ملاحظه ای کاسته می گردد.

وی افزود : با نصب این شیرآلات ، میزان آبی که در شبکه  در طول شب به صورت نشت هدر می رفته است در مخزن ذخیره شده و در روز بعد توسط شهروندان مورد استفاده قرار می گیرد .

مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت آبفا یادآور شد : با توجه به وجود تله متری در شهر مهریز و امکان تهیه برنامه ساعتی و متنوع برای شیرهای گلوب بیش ترین میزان تاثیر در کاهش هدررفت این شهر اتفاق افتاده است.

پاکدل ادامه داد : میزان آب بدون درآمد در شهر مهریز  از 29 درصد در سال 92 به 22 درصد در پایان سال 94 کاهش یافته است.  ضمن اینکه با استفاده از این شیرآلات در دو شهر مهریز و تفت  تا حد زیادی میزان کمبود آب در تابستان رفع شده است .

این شیرآلات با هزینه ای بالغ بر 2 میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات عمرانی و داخلی شرکت ،  خریداری و نصب شد .

فایل:

 


عنوان: نصب 715 عدد شیر پدالی در 58 مدرسه ناحیه یک و دو شهر یزد
تشریح:

سیاوش پاکدل مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد با اعلام این مطلب  اظهار داشت با استفاده از اعتبارات مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب استان یزد  تعداد 715 فقره شیر پدالی خریداری و در شش ماهه دوم سال 1394 به تدریج در 58 مدرسه در مقاطع مختلف پسرانه و دخترانه نواحی یک و دو آموزش شهر یزد نصب شده است . ضمن اینکه برای  تمامی شیرهای پدالی نصب شده نیز شیرهای آب موجود مدارس  با شیرهای برنجی استاندارد تعویض شده است . لازم به ذکر است نصب این شیرها با هماهنگی و تایید معاونت سلامت و تندرستی آموزش و پرورش استان انجام گرفته است .

 وی سایر مزایای استفاده از شیرهای پدالی را به شرح زیر بیان کرد .

1- عدم انتقال بیماری های واگیردار عفونی و پوستی به دلیل عدم تماس دستها با شیر
 2- جلوگیری از به هدر رفتن آب به دلیل عکس العمل آنی شیر
 3- کاهش مصرف آب و به دنبال آن کاهش هزینه آب بها برای استفاده کننده

 4- عدم نیاز به انرژی مانند برق و باطری در قیاس با شیر های الکترونیکی

 5- امکان استفاده عمومی به دلیل طراحی ساده و نصب آسان

 6- 50 %  صرفه جویی قطعی و تایید شده در مصرف آب

7- قیمت حدود  6/1 شیرهای فتوالکتریک می باشد

8- سرویس وتعمیرات بسیار ساده و کم هزینه در مدت زمان بسیار کم

 

فایل:

 


عنوان: هفت شهرستان استان یزد به دستگاه پیشرفته نشت یابی مجهز شد
تشریح:

مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت آبفا استان یزد گفت : شهرهای یزد ، ابرکوه ، اردکان ، بافق، تفت، مهریز و میبد به دستگاه های پیشرفته نشت یابی مجهز شدند .

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان یزد سیاوش پاکدل یکی از مهمترین عوامل در میزان هدررفت آب را وجود نشت های نامرئی داخل شبکه برشمرد و افزود : شناسایی محل دقیق نشت فقط با استفاده از دستگاه های نشت یاب امکان پذیر است .

پاکدل اظهار داشت : از ابتدای سال جاری 160 کیلومتر نشت یابی در شبکه های فرسوده شهرهای تفت ، مهریز و میبد انجام و با کشف 15 فقره نشت و مرمت آن ها از هدرروی هفت لیتر بر ثانیه آب در استان کم آب یزد جلوگیری شد .

وی خاطر نشان کرد :  با توجه به اهمیت موضوع  و با استفاده از اعتبارات کاهش هدررفت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نسبت به خرید تجهیزات پیشرفته نشت یابی اقدام و کلاس آموزشی کار با دستگاه در شهریور ماه در ستاد شرکت آبفای استان یزد برگزار گردید .

 وی ادامه داد : در رور اول کارگاه ، آموزش ها به صورت تئوری و در روز  دوم اکیپ های نشت یابی ادارات مختلف استان به صورت عملی نسبت به  نشت یابی از یکی از خطوط آبرسان در حاشیه شهر یزد پرداختند و آموزش نشت یابی از انشعابات و نیز آشنایی با صدای نشت نیز انجام پذیرفت .

 شرکت آب و فاضلاب استان یزد در چند سال اخیر با توجه ویژه به بحث کاهش هدررفت آب و انجام پروژه های متعدد در زمینه هدررفت واقعی و ظاهری همواره کم ترین میزان هدررفت آب بدون درآمد را در بین شرکت های آبفای کشور داشته که این عدد در پایان سال 1393  ، 18.15 درصد بوده است .

فایل: